top of page

KATEGÓRIE A PÓZY

SÚŤAŽE

BIKINI.png

BIKINI 

Najpopulárnejšia a najpočetnejšia ženská kategória, ktorá sa teší čoraz väčšiemu záujmu spomedzi všetkých kategórií. Bikini sa môže zdať ako ideálna kategória pre väčšinu žien (vzhľadom k menšiemu osvaleniu), no ak chcete byť úspešnou pretekárkou, musíte spĺňať určité štandardy. Jedným z nich je dokonalo symetrická postava s dostatočným svalovým (nie prehnaným) rozvojom sedacích svalov, ramien a chrbta. Mimo iné sa tu s pomedzi všetkých kategórií najviac prihliada na celkovú prezentáciu, prejav aj samotnú vizáž (vlasy, tvár, pokožka).

IFBB-ukážka-bikini.jpg
MENS.png

MEN'S PHYSIQUE 

Kategória Men's Physique je akousi prvou "métou" súťažného fitness u mužov. Oproti kulturistike alebo classic physique, sa tu jedná o primeraný rozvoj svalov a hodnotí sa len vrchná časť tela, k čomu nasvedčujú aj súťažné plavky. Súťažiaci by mal mať výrazný "V-shape" (široké ramená, chrbát a úzky pás). Takisto výrazný rozvoj, pripravenosť brušných svalov a celkovo stredu tela. Paže by mali byť primerané k torzu a oproti kulturistom výrazne menšie. 

mensphysiqueukazky.jpg
WELLNESS.png

WELLNESS 

Najmladšia ženská kategória (2017) v ktorej musí výrazne prevládať osvalenie spodnej časti tela oproti vrchu. Veľa ľudí sa sústredí len na stehná, no pravda je, že veľa krát zadná časť nôh môže rozhodnúť o výsledku (najmä sedacie svaly). Vrch by mal byť len mierne viac osvalený od kategórie bikini, no nemal by sa blížiť k štandardom body-fitness. Svalová separácia (forma) by mala byť o čosi výraznejšia oproti bikini ale nie ako v body-fitness. V tejto kategórii majú zväčša (nie vždy) výhodu pretekárky menšieho vzrastu, zároveň tak ako v každej fitness kategórií je veľkou výhodou úzky pás, pre zvýraznenie mohutnosti bokov, zadku a celkovo šírky nôh.

IFBB-ukážka-wellness.jpg
NPC-ukážka-wellness.jpg
BODYFITNESS.png

BODY FITNESS / FIGURE 

ifbb-body-ukazka.jpg
Figure-ukážka.jpg

Body-fitness (IFBB) a Figure (NPC) sú obdobné kategórie, avšak Figure je už o výraznejšom osvalení aj pripravenosti (formy) pretekárky. V IFBB sa prihliada na dokonalú symetriu tela, aj kvôli tomu je predná a zadná póza v symetrickom postavení. Oproti bikini sú výrazne osvalenejšie, avšak stále symetrickom rozložení medzi vrchom a spodnou časťou tela. Úroveň pripravenosti je tu výraznejšia ako v kategóriách bikini alebo wellness. Netreba to však s množstvom hmoty prehnať, stále by mal byť zachovaný primeraný rozvoj, vyšší štandard totiž patrí už do kategórie ženského Physique.

bottom of page